Moderatorem sesji o innowacyjności polskiego przemysłu chemicznego był Zenon Pokojski, wiceprezes zarządu Grupy Azoty Puławy. W debacie strategicznej pt: „Europejski przemysł chemiczny na tle gospodarki światowej“ udział wziął Adam Leszkiewicz, prezes zarządu Grupy Azoty Kędzierzyn. Gościem specjalnym Kongresu był Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Innowacyjność polskiego przemysłu chemicznego to w tym roku kluczowe zagadnienie wielu kongresów i konferencji branżowych. Był to temat przewodni między innymi na tegorocznym Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach - Innowacyjność jest kluczem do rozwoju gospodarczego. W ciągu ostatnich lat Polska dokonała niebywałego postępu technologicznego oraz biznesowego – podkreślał w swoim wystąpieniu minister Olgierd Dziekoński.
– Sfera regulacji bardzo stara się wspierać wydatki na innowacyjność. Powstają nowe parki naukowe, ośrodki doradcze, centra kompetencji, instytuty badawcze i wiele innych - mówił Zenon Pokojski i dodał, że współpraca biznesu z nauką staje się coraz bardziej widoczna i efektywna.
Podczas debaty strategicznej prezes Adam Leszkiewicz nawiązywał do nowoczesnych rozwiązań technologicznych stosowanych w Grupie Azoty – Grupa Azoty określając swoją strategię do 2020 r. wybrała kilka elementów, na które kładzie szczególny nacisk. To między innymi właśnie rozwój organiczny. Nasze instalacje są nowoczesne i są też odpowiedzią na potrzeby rynku. W swoim wystąpieniu zaznaczył także, że Grupa Azoty cały czas szuka pomysłów na zwiększanie przewag konkurencyjnych – Szukamy totalnie nowych możliwości w chemii. Szukamy pomysłów na to, jak maksymalnie nasze instalacje wykorzystywać w produkcji – podkreślił prezes Leszkiewicz.
Organizatorem Kongresu „Polska Chemia“ 2015 była Polska Izba Przemysłu Chemicznego. Partnerem Strategicznym i Gospodarzem Honorowym Kongresu była Grupa Azoty.