Rozwiń menu
Wyszukaj
Grupa Kapitałowa Grupa Azoty
Wybierz spółkę
Grupa Azoty Police obecna na posiedzeniu Rad Powiatowych Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej
27.10.2021
Grupa Azoty Police obecna na posiedzeniu Rad Powiatowych Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej

Obecna sytuacja na rynku nawozów była jednym z tematów posiedzenia Rad Powiatowych Gryfina, Myśliborza oraz Wałcza, które odbyło się 26 października br. w Barlinku. Na zaproszenie organizatorów w spotkaniu udział wzięła pani Anna Tarocińska – członek zarządu Grupy Azoty Police, która odpowiadała na pytania rolników.

Podczas spotkania Anna Tarocińska podkreśliła, że od kilku miesięcy Grupa Azoty mierzy się z rekordowo wysokimi cenami gazu oraz ich niespotykaną dotąd zmiennością i dynamiką wzrostu. Wskazała, że znacząco wzrosły także ceny pozostałych surowców, niezbędnych do produkcji, takich jak sól potasowa czy fosforyty, co z kolei przełożyło się bezpośrednio na ceny nawozów.

Przedstawiciele polickiej spółki omówili także sytuację na krajowym, ale również globalnym rynku nawozowym. . Zaznaczono, że z uwagi na ograniczenie lub wstrzymanie produkcji przez pozostałych europejskich producentów nawozów, a także w związku z ograniczeniem dostępności nawozów innych producentów, na krajowym rynku istotnie zmniejszyła się podaż nawozów. Tymczasem produkcja nawozów w Grupie Azoty realizowana jest zgodnie z planami produkcyjnymi, a po konfekcjonowaniu nawozy od razu wyjeżdżają do autoryzowanych dystrybutorów.

- Odpowiedzialnie podchodzimy do problemów, z jakimi mierzą się dziś rolnicy. Polski rolnik jest dla nas najważniejszy. Dlatego widząc duże zapotrzebowanie na nawozy, Grupa Azoty ograniczyła eksport do minimum, przekładała terminy postojów remontowych, tym samym utrzymując produkcję i przekierowując wolumeny na rynek krajowy. Podkreślę, że głównym celem podejmowanych przez Grupę Azoty działań jest zaspokojenie popytu na krajowym rynku nawozowym -  dodała AnnaTarocińska, członek zarządu Grupy Azoty Police.

Podczas posiedzenia poruszony został także temat dystrybucji nawozów. Podkreślono, że Grupa Azoty posiada sieć dystrybutorów, którzy mają swoje punkty handlowe w całym kraju, co zapewnia szeroką dostępność produktów blisko gospodarstw rolnych.  Sprzedaż nawozów poprzez zewnętrzną sieć dystrybucji realizowana jest w punktach handlowych, które rolnicy już znają, robią tam codzienne zakupy nie tylko nawozów, ale również m.in. innych środków produkcji (materiału siewnego, środków ochrony roślin, maszyn), a także najczęściej mogą tam również sprzedać swoje płody rolne.

Taki model dystrybucji realizowany jest przez największych europejskich producentów nawozów.

Spotkanie z przedstawicielami rolników w Zachodniopomorskiej Izbie Rolniczej to kontynuacja dialogu Grupy Azoty ze środowiskiem rolniczym, w celu poszukiwania i wypracowania wspólnych rozwiązań.

Wyszukiwarka