Tegoroczna jego edycja jest wyjątkowa. Przedstawiciele polskiej chemii, w tym również Grupy Azoty, spotkają się bowiem już po raz dwudziesty.
Rok 2013 był niewątpliwie nie należał do najłatwiejszych dla sektora chemicznego. Dlatego też wspólne rozważania i debaty nad kondycją polskiej chemii w kontekście krajowym i globalnym nabierają szczególnego znaczenia. Określenie wyznań i perspektyw przemysłów chemicznego i petrochemicznego stanowi bowiem jeden z kluczy do skutecznego zarządzania tymi branżami. Przez dwa dni reprezentanci urzędów państwowych, przedstawiciele świata przemysłu i nauki oraz niezależni eksperci będą omawiać obowiązujące trendy i możliwe kierunki rozwoju oraz analizować wspólne przedsięwzięcia polskich firm pod kątem ich efektywności i synergii. Wszystko po to, by móc zawczasu wytypować możliwe ryzyka i odpowiednio im przeciwdziałać. Jak zawsze wśród tematów szczególnego zainteresowań znalazł się proces konsolidacji spółek chemicznych oraz dokonywane przez nie inwestycje, jak również sytuacja energetyki w przemyśle chemicznym.
Sympozjum „Chemia” należy do wąskiego grona najważniejszych imprez chemicznych w Polsce. Jego organizatorem jest spółka BMP’ – wydawca miesięcznika „Chemia Przemysłowa”. Podczas XX jubileuszowej edycji sympozjum, Grupę Azoty reprezentują: wiceprezes zarządu Grupy Azoty Puławy Zenon Pokojski, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A. Adam Leszkiewicz (panel „Sektor chemiczny i petrochemiczny”), wiceprezes zarządu Grupy Azoty Puławy Wojciech Kozak, wiceprezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A. Krzysztof Kamiński, dyrektor ds. energetyki Grupy Azoty Police Waldemar Duży (panel „Energetyka w przemyśle chemicznym”).